Kokia yra rekuperatoriaus paskirtis?

Kokia yra rekuperatoriaus paskirtis?

Kalbant apie ŠVOK technologijas, rekuperacijos ir vėdinimo įranga yra neatsiejama viena nuo kitos, nes šilumos grąžinimas (nuo lot. recuperatio – sugrąžinti, atgauti) vyksta vedinimo metu, naudojant sušilusį ir šalinamą iš patalpos orą.

Senos statybos namuose, šis klausimas nebūdavo toks aktualus, kaip yra dabar. Kokybiškesnės statybų technologijos ir naudojamos medžiagos, leidžia pasiekti ganėtinai aukštą pastatų hermetiškumą, dėl ko vėdinimas tampa labai svarbiu veiksniu, siekiant sukurti komfortiškesnes ir saugesnes gyvenimo sąlygas. Tai ypač tampa aktualu šiais laikais, kai aukštesnis energetinis pastatų efektyvumas tampa labai svarbia tema, net ir jei kartais pamirštama apie šviežio oro padavimą į patalpas. Būtent šiam tikslui yra svarbu užtikrinti kokybišką ir tinkamą oro apykaitą, nemažinant pastato energetinio efektyvumo. Tai padeda pasiekti priverstinė oro ventiliacija su šilumos rekuperacija.

Rekuperatoriai pagal savo veikimo principą yra šilumokaičiai, kuriose šalinamas iš patalpų oras didžiąją savo šiluminės energijos dalį perduoda tiekiamoms iš lauko oro masėms. Trumpai tariant – išeinantis oras šildo įeinantį. Pagrindinė rekuperatoriaus techninė savybė yra jo naudingumo koeficientas, kuris parodo iki kokios temperatūros įrenginys galės pašildyti lauke esantį orą. Pav. jei naudingumas siekia 75 %, lauko temperatūrai esant 0 °C, o patalpose jis įšilęs iki 20 °C, tai rekuperuojamo oro temperatūra sieks 15 °C . Be to, ši technologija leidžia ne tik šildyti bet ir vėsinti orą, kas yra ypač aktualu karštomis vasaros dienomis. Aišku ir čia rekuperatorius atlieka labiau pagalbinę kondicionieriaus funkciją, neleidžiant orui patalpose greitai sušilti.

Gali kilti klausimas, kam gi tada reikalinga šilumos rekuperacija, jei žiema patalpas šildo katilas, o vasara jį vėsina kondicionierius? Kam jis reikalingas jei savarankiškai negali užtikrinti komfortiškų sąlygų namuose?  Atsakymas paprastas – rekuperatoriams nereikalingas šilumnešis, tam kad šildyti ar vėsinti patalpose esančio oro.  Tad šių įrenginių naudojimas leidžia realiai taupyti pinigus. Šilumos rekuperacijos esmė – leisti minimaliai naudoti šilumos ir kondicionavimo prietaisus ir daug greičiau pasiekti pageidaujamą patalpų temperatūrą. Taip yra ne tik užtikrinamos kokybiškesnės gyvenimo sąlygos, bet ir taupomos lėšos.