Kaip elgtis turintiems skolų?

Turėti skolų yra įprasta. Skolinasi fiziniai asmenys, skolinasi ir juridiniai. Skolinamasi būstui ar kitiems dideliems pirkiniams finansuoti. Bet skolinamasi ir labiau kasdieniams poreikiams patenkinti. Kaip verslai tokiam tikslui skolinasi, kad gautų apyvartinių lėšų, taip ir fiziniai asmenys skolinasi vartojimui. Bet ką daryti, kai paskolos tampa skolomis, kurias išmokėti pasidaro sudėtinga?

Situacijos apžvalga

Įprastomis sąlygomis yra apstu įvairių paskolų ir kitokių įsipareigojimų prisiėmusių žmonių. Tai – normalus reiškinys. Žmonės gauna paskolą su lūkesčiu, kad gaudami tas pačias pajamas, jie kiekvieną mėnesį galės atsidėti dalį jų ir mokėti palūkanas bei kitus kredito sutartyje nustatytus mokesčius.

Jei viskas atliekama gerai įvertinus savo pajamas, įsipareigojimų dydį ir kitas rizikas, tuomet didelių problemų nenusimato. Bet nedideliam procentui tarp visų kreditų gavėjų Lietuvoje visada kyla problema, kad pajamų nepakanka visoms skoloms padengti. Tuomet pradedama galvoti apie išeitis. Viena tokių yra paskolos turintiems skolų, kurios gali turėti dvejopas pasekmes: arba leisti laikinai atitolinti paskolos grąžinimą, bet galiausiai finansinę naštą tik padidinti, arba padeda išeiti iš situacijos be papildomų sunkumų.

Tokių žmonių įprastai būna mažai, bet viską pakeičia visuotinis ekonomikos nuosmukis, kurio neįmanoma numatyti iš anksto ir jam tinkamai pasiruošti. Smunkant ekonomikai, mažėja žmonių pajamos arba jos visiškai prarandamos. Taip nutiko ir dabar: artėjant 2022 metų vasarai, dėl tiekimo grandinių krizės, karų, infliacijos ir kitų dedamųjų, ekonomika Lietuvoje pradeda kelti iššūkių gyventojams. Didžiausi sunkumai pasireiškia tiems, kurie jau iki šiol turėjo sukaupę skolų, bet paskolų prašytojų skaičius natūraliai didėja, o kartu ir potencialus šios problemos mastelis.

Atsakingas skolinimasis

Vienas iš finansinių išteklių trūkumo sprendimų, suprantama yra greitieji kreditai ir vartojimo paskolos. Kartais tai reikalinga turintiems skolų, kad padėti padengti turimus įsipareigojimus, o kartais tai yra tiesiog išgyvenimo ar gyvenimo būdo palaikymo klausimas.

Ir vienu, ir kitu atveju, kad problema netaptų kritine yra svarbu skolintis atsakingai. Tai reiškia, kad visų pirmiausia reikia gerai įvertinti savo finansinę situaciją: gaunamas pajamas, turimų ir naujų įsipareigojimų dydį. Bet antra, beveik lygiai taip pat svarbu įvertinti ir bendrą ekonominę situaciją, nes nuo to priklauso gaunamų pajamų dydis ir stabilumas.

Skolų refinansavimas

Atsakingas skolinimasis – prevencinis sprendimas. Bet tai vargu ar padės, jei ankstesnės skolos jau yra problemos dalis. Paskolos turintiems skolų yra natūralus traukos objektas tokiais atvejais. Bet čia reikia atskirti du skirtingus dalykus.

Paskolos įsiskolinusiems gali tik pagilinti krizę, jei yra skolinamasi tik tam, kad būtų galima finansuoti palūkanų mokėjimus. Tai tik padidina bendrą palūkanų naštą ir nepadeda išbristi iš tokios finansinės pelkės. Tai gali būti vienkartinis, laikinas sprendimas, bet apskritai, tokios paskolos turintiems skolų nėra rekomenduojamos.

Visai kitaip reikia vertinti paskolas, kurios išnaudojamos pagerinti įsipareigojimų vykdymo sąlygas. Tokia paskola turintiems skolų gali būti vieninteliu sprendimo būdu, nes ji leidžia refinansuoti skolas, gauti paskolą geresnėmis sąlygomis, jei to reikia ir susiderėti dėl naujų paskolų grąžinimo sąlygų. Geresnės sąlygos dažniausiai pasireiškia grąžinimo termino pratęsimu ir kredito įmokų išskaidymo per ilgesnį laikotarpį.

Tokie sprendimai – vienas prieš faktą, kitas po jo – padės nesusigadinti savo finansinės padėties šiuo visiems sunkiu metu.