ŠIS TAS APIE LAIDUS IR KABELIUS

Į klausimą kas yra elektronikos prekės yra tiek daug atsakymų, kad neįmanoma glaustai jų visų vienu metu išdėstyti, jos yra būtinos daugelyje gyvenimo sričių. Tai ir buities prietaisai, ir kompiuteriai bei jiems priklausantys priedai, ir laisvalaikiui skirtos priemonės. Tačiau pats svarbiausias dalykas elektronikoje – tai laidai ir kabeliai, be kurių daugeliu atvejų neįmanoma išsiversti.

Kokių atsargumo taisyklių reikia laikytis, kad nekiltų gaisro pavojus?

Jei tinkamai pasirinksite elektros instaliacijos laidus ir kabelius, išvengsite gaisro ir kitokių nelaimių, susijusių su elektra. Laidus dengianti izoliacinė medžiaga gali atlaikyti nuo 380 iki 3000 V kintančią įtampą. Izoliacinis laido apvalkalas įprastai būna guminis, polivinilchloridinis arba iš vinilo plastiko.

Tie kabeliai, kurie tiesiami vietose, kur yra didelė mechaninio jų pažeidimo grėsmė, yra papildomai apipinamo plieninės cinkuotos vielos tinkleliu. Jei jums reikia atvesti elektrą iki namų valdų, turite turėti omenyje, jog drėgnam arba dirbamam dirvožemiui reikia vienokio kabelio, o sausai vietai arba pievelei kitokio.

Kuo skiriasi paprastas elektros laidas nuo kabelio?

Paprastu laidu vadinamas toks gaminys, kuris yra sudarytas iš vienos arba kelių gyslų – atskirų laidininkų, jį dengia vienas izoliacinis sluoksnis. Tuo tarpu kabelį sudaro keletas izoliuotų laidų, kurie apsaugoti vienu ar keliais papildomos izoliacijos sluoksniais. Jei perkate kabelį savo namų ir įmonės elektros instaliacijai, pirkite jo tiek, kad liktų atsargai, nes jeigu kartais pritrūktumėte kabelio ir mėgintumėte sujungti du atskirus kabelius, žinokite, jog jų sujungimo vieta visada išliks nesaugi ir kels nuolatinį pavojų.

Kuo skiriasi aliumininiai laidai nuo varinių?

Kaip rodo gyvenimo praktika, varinis laidas yra geresnis už aliuminį, kadangi varis yra geresnis elektros laidininkas. Be to, variniai laidai yra lankstesni ir atsparesni korozijai. Tuo tarpu aliuminis susilietęs su oru, ima oksiduotis, tada susidaro plėvelė, kuri prastai praleidžia srovę, dėl šios priežasties silpnėja kontakto galimybė. Kai kontaktas blogas, aliuminis laidas ima kaisti, tai dar labiau paskatina oksidaciją, kas gali baigtis gaisru. O jeigu aliuminis liečiasi su variu, tada irgi pasireiškia korozija bei silpnėja kontaktai.