Mokslas apie sveiką regėjimą: Pagrindinės maistinės medžiagos, apie kurias turėtumėte žinoti

Geras regėjimas yra labai svarbus bendros sveikatos aspektas, tačiau daugelis iš mūsų regėjimą laiko savaime suprantamu dalyku – kol nesusiduriame su problemomis. Supratimas apie akių sveikatą palaikančias maistines medžiagas gali būti labai svarbus siekiant išsaugoti gerą regėjimą ir išvengti ligų, kurios ilgainiui gali jį pabloginti. Šiame straipsnyje nagrinėjame gyvybiškai svarbias temas kaip:   vitaminai akims maistinės medžiagos, tokios kaip vitaminas A, liuteinas ir zeaksantinas, ir pabrėžiama, kaip svarbu šias maistines medžiagas įtraukti į kasdienę mitybą.

Vitaminas A: regėjimui būtinas vitaminas

Vitaminas A yra bene geriausiai žinoma maistinė medžiaga, susijusi su regėjimo sveikata. Jis labai svarbus tinkamam tinklainės funkcionavimui, nes padeda paversti šviesą signalu, kuris siunčiamas į smegenis ir leidžia matyti esant skirtingam apšvietimui. Vitamino A trūkumas yra pagrindinė vaikų aklumo, kurio galima išvengti, priežastis visame pasaulyje, taip pat gali sukelti naktinį aklumą ir būklę, vadinamą kseroftalmija, kuri gali pažeisti rageną ir junginę.

Gausūs vitamino A šaltiniai yra kepenys, pieno produktai ir žuvis. Karotinoidai, pavyzdžiui, beta karotenas (jo yra morkose, saldžiosiose bulvėse ir špinatuose), yra augalinės kilmės vitamino A pirmtakai, kuriuos organizmas gali paversti į jam reikalingą retinolio formą. Mityba, kurioje gausu šių maisto produktų, gali padėti palaikyti pakankamą vitamino A kiekį, būtiną geram regėjimui palaikyti.

Liuteinas ir zeaksantinas: Gamtos akiniai nuo saulės

Liuteinas ir zeaksantinas yra karotenoidai, panašūs į beta karotiną, tačiau jie ne virsta vitaminu A, o dideliais kiekiais kaupiasi tinklainės geltonosios dėmės srityje. Šios maistingosios medžiagos veikia kaip natūralus apsauginis skystis nuo saulės, sugeriančios šviesos energijos perteklių, ypač kenksmingus UV spindulius ir mėlynąją šviesą. Ši funkcija apsaugo akis nuo šviesos sukeliamos oksidacinės pažaidos, kuri gali sukelti geltonosios dėmės degeneraciją – su amžiumi susijusią būklę, dėl kurios labai pablogėja regėjimas.

Skirtingai nei vitamino A, liuteino ir zeaksantino organizmas natūraliai nesintetina, todėl jie turi būti gaunami su maistu. Jų gausu žaliose lapinėse daržovėse, pavyzdžiui, lapiniuose kopūstuose, špinatuose ir lapiniuose kopūstuose, taip pat kiaušiniuose, kukurūzuose ir geltonosiose paprikose. Reguliarus šių maisto produktų vartojimas gali gerokai padidinti geltonosios dėmės pigmento tankį, pagerinti regėjimą ir suteikti papildomą apsaugos nuo lėtinių akių ligų sluoksnį.

Omega-3 riebalų rūgštys: regėjimas ir ne tik

Nors omega-3 riebalų rūgštys siejamos ne tik su regėjimu, jos atlieka svarbų vaidmenį bendrai akių sveikatai. DHR, viena iš omega-3 rūšių, yra pagrindinė tinklainės struktūrinė sudedamoji dalis, būtina sudėtingos fotoreceptorių sistemos funkcijai palaikyti. Tinkamas omega-3 vartojimas gali padėti išvengti geltonosios dėmės degeneracijos, taip pat manoma, kad jos padeda tinkamai vystytis kūdikių regėjimui.

Riebios žuvys, tokios kaip lašiša, skumbrė ir sardinės, yra puikūs omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai. Vegetarams arba tiems, kurie nevartoja žuvies, vertingi alternatyvūs produktai, pavyzdžiui, linų sėmenys, šalavijų sėklos ir graikiniai riešutai, yra vertingi ALA – kitos rūšies omega-3 riebalų rūgšties, kurią organizmas gali iš dalies paversti akims naudingais junginiais.

Cinkas: regėjimo pagalbininkas

Cinkas yra mažiau žinoma, bet taip pat svarbi maistinė medžiaga sveikam regėjimui. Jis atlieka svarbų vaidmenį pernešant vitaminą A iš kepenų į tinklainę, kur gaminasi melaninas – apsauginis akių pigmentas. Cinko trūkumas gali pakenkti regėjimui, todėl pakankamas cinko kiekis yra labai svarbus siekiant išvengti naktinio aklumo ir palaikyti bendrą akių sveikatą.

Daug cinko turi austrių, jautienos, moliūgų sėklų ir ankštinių daržovių maisto produktai. Subalansuota mityba su šiais maisto produktais gali padėti palaikyti cinko kiekį organizme, palaikyti akių sveikatą ir kitas fiziologines funkcijas.

Maistinių medžiagų integravimas į mitybą

Akių sveikatai palaikyti reikia ne tik valgyti morkas, bet ir maitintis gausiai įvairiomis maistinėmis medžiagomis. Subalansuota mityba, kurią sudaro įvairūs spalvingi vaisiai ir daržovės, liesi baltymai ir sveiki riebalai, gali suteikti daugumą šių pagrindinių maistinių medžiagų. Tiems, kurie negali patenkinti savo mitybos poreikių vien tik mityba, galima rinktis maisto papildus, tačiau prieš pradedant vartoti bet kokius naujus papildus, svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Apibendrinant galima pasakyti, kad tinkamų maistinių medžiagų supratimas ir vartojimas gali turėti didelės įtakos jūsų regėjimo sveikatai. Reguliarus akių tikrinimas ir maistingųjų medžiagų turtinga mityba yra pagrindinės strategijos, padedančios išsaugoti regėjimą ir užkirsti kelią akių ligoms. Jūsų akys – tai jūsų langai į pasaulį, todėl gerai jas maitinkite, kad jos ir toliau rodytų jus supantį grožį.Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt