Reabilitacija – tai kelionė. Nesvarbu, ar patyrėte traumą, ar atsigaunate po operacijos, ar stengiatės pagerinti tam tikrus fizinius apribojimus, jūsų užsiėmimai su reabilitologu ar kineziterapeutu bus labai svarbūs jūsų sveikimui. Neįsigilinusiems reabilitacijos pasaulis gali atrodyti šiek tiek bauginantis. Ką turėtumėte dėvėti? Kokius klausimus turėtumėte užduoti? Kaip užtikrinti, kad iš kiekvieno užsiėmimo gautumėte maksimalią naudą? Jei esate reabilitacijos proceso naujokas, šiame vadove rasite informacijos apie tai, kaip maksimaliai padidinti reabilitacijos seansų naudą. Pataria reabilitologas.
1. Ateikite pasiruošę:
Prieš pirmąjį susitikimą susirinkite visus svarbius medicininius dokumentus, gydytojo užrašus ar vaizdų (pvz., rentgeno ar magnetinio rezonanso tyrimų) rezultatus. Turėdamas šią informaciją, terapeutas galės susidaryti išsamų vaizdą apie jūsų sveikatą ir būklės ypatumus.
2. Apsirenkite patogiai:
Reabilitacijos seansai dažnai apima fizinius pratimus, tempimo pratimus ir įvairias judesiais pagrįstas procedūras. Dėvėkite laisvus, patogius drabužius, kad galėtumėte laisvai judėti. Jei reabilituojate konkrečią sritį, pavyzdžiui, kelio ar peties sąnarį, įsitikinkite, kad ji yra lengvai pasiekiama.
3. Nusistatykite aiškius tikslus:
Nors pagrindinis jūsų tikslas gali būti „pasveikti”, naudinga jį suskirstyti į konkretesnius, apčiuopiamesnius tikslus. Nesvarbu, ar tai būtų visiškas sąnario judesių diapazonas, ar grįžimas prie tam tikros sporto šakos, ar gebėjimas be skausmo atlikti kasdienę veiklą, turėdami aiškius tikslus, tiek jūs, tiek jūsų terapeutas turėsite tikslą, kurio sieksite.
4. Atviros bendravimo linijos:
Reabilitacija yra bendradarbiavimo procesas. Jūsų atsiliepimai yra neįkainojami. Visada bendraukite su terapeutu apie savo skausmo lygį, bet kokį diskomfortą ar susirūpinimą keliančius dalykus. Kuo daugiau informacijos jie turės, tuo geriau galės pritaikyti terapiją prie jūsų poreikių.
5. Būkite nuoseklūs:
Reabilitacijos metu svarbiausia yra nuoseklumas. Praleidinėdami seansus arba nesilaikydami gydymo plano galite sulėtinti savo sveikimą. Įsipareigokite dalyvauti visuose suplanuotuose susitikimuose, o jei turite praleisti vieną iš jų, kuo greičiau pakeiskite tvarkaraštį.
6. Atlikite namų darbus:
Dažnai terapeutas paskirs pratimus, kuriuos reikia atlikti namuose. Šios „namų darbų” užduotys skirtos papildyti jūsų darbą sesijos metu. Uoliai jas atlikdami užsitikrinsite nuolatinę pažangą ir greitesnį atsigavimą.
7. Užduokite klausimus:
Nesitikima, kad apie reabilitacijos procesą žinosite viską, todėl niekada nesivaržykite užduoti klausimų. Nesvarbu, ar tai būtų pratimo paskirtis, ar įranga, ar atsigavimo grafikas, gavę aiškumo, būsite labiau įsitraukę ir informuoti.
8. Būkite hidratuoti:
Tinkama hidratacija padeda raumenų funkcijai ir atsigavimui. Gerkite vandenį prieš treniruotes, jų metu ir po jų, kad raumenys būtų gerai sudrėkinti ir sumažėtų mėšlungio ar patempimo rizika.
9. Veskite žurnalą:
Žurnalas: reabilitacijos kelionės dokumentavimas gali būti nepaprastai naudingas. Stebėkite savo pratimus, skausmo lygį, pasiekimus ir bet kokias nesėkmes. Šis įrašas ne tik leidžia matyti savo pažangą laikui bėgant, bet ir gali suteikti vertingą grįžtamąjį ryšį terapeutui.
10. Pasitikėkite procesu:
Atsigavimas ne visada vyksta tiesia linija. Gali būti dienų, kai jausite, kad regresuojate arba darote nepakankamai greitą pažangą. Labai svarbu pasitikėti savo terapeutu ir reabilitacijos procesu. Švęskite nedideles pergales ir atminkite, kad gijimui reikia laiko.
11. Įtraukite bendrą sveikatingumą:
Nepamirškite apie bendrą sveikatingumą. Subalansuota mityba, pakankamas miegas ir streso valdymas – visa tai gali teigiamai paveikti jūsų sveikimą. Į reabilitaciją žiūrėkite kaip į vieną iš holistinio požiūrio į sveikatą sudedamųjų dalių.
12. Išlikite pozityvūs:
Pozityvus mąstymas gali turėti didelę įtaką jūsų sveikimui. Nors natūralu, kad kartais jaučiatės nusivylę ar nusivylę, stenkitės sutelkti dėmesį į daromą pažangą. Apsupkite save palaikančiais draugais ir šeima, apsvarstykite galimybę prisijungti prie paramos grupių, kuriose galėtumėte bendrauti su kitais reabilitacijos dalyviais.
Būkite aktyvūs, bet saugūs:
Padarę pažangą reabilitacijos kelionėje, greičiausiai norėsite grįžti prie įprastos veiklos. Labai svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp išlikimo aktyviam ir per daug nespausti savęs. Terapeutas jums patars, kada saugu vėl pradėti užsiimti tam tikra veikla ir kaip tai daryti nerizikuojant vėl susižeisti.
Pradėti reabilitacijos kelionę gali būti nelengva, tačiau, vadovaudamiesi tinkamu požiūriu, patarimais ir nusiteikimu, galite sėkmingai ją įveikti. Atminkite, kad kiekvienas užsiėmimas, kiekvienas pratimas ir kiekviena pastanga priartina jus vienu žingsniu arčiau pasveikimo. Priimkite šį procesą, įsitraukite į jį, ir dar nespėję susivokti, vėl jausitės kuo geriau.