Nekilnojamojo turto vertinimas: ką reikėtų žinoti?

Tokiais atvejais, kai reikalingas nekilnojamojo turto vertinimas, labai svarbu ne tik tinkamai pasirinkti vertintoją, bet ir iš anksto pasidomėti šia paslauga. Nuo jos gali priklausyti ne tik, kaip bus įvertintas turtas, bet ir kiti Jums reikalingi procesai. Todėl jeigu iki šiol nesate susidūrę su vertinimu, verta šiek tiek susipažinti su šia paslauga iš anksto.

Kas yra nekilnojamasis turtas?

Mums dažnai įprasta manyti, kad nekilnojamasis turtas yra tik būstai. Tačiau iš tiesų nekilnojamojo turto sąvoka apima daug daugiau įvairių objektų. Žinoma, jog nekilnojamojo turto sričiai priskiriami gyvenamieji individualūs namai ir daugiabučiai. Tačiau taip pat ir bet kokie kiti pastatai. Nesvarbu, ar jie būtų komercinės, ar gamybinės paskirties. Taip pat nekilnojamasis turtas yra ir žemė. Tad jeigu turite sklypą ar kelis, nepriklausomai nuo žemės paskirties, norint įvertinti jų vertę, taip pat būtų reikalingas nekilnojamojo turto vertinimas.

Kada reikalingas vertinimas?

Dažniausiai turto vertinimas yra reikalingas jį perleidžiant. Dažniausiai vertinimas  užsakomas norint parduoti ar įsigyti turtą. Pavyzdžiui, parduodant pastatus ar žemė, norisi, kad pardavimo kaina nebūtų per maža, todėl pardavėjas gali kreiptis į vertintoją, kad šis paskaičiuotų turto rinkos vertę. Atitinkamai vertinimas domina ir pardavėjus, kurie nori patikrinti parduodamo turto vertę. Taip pat nekilnojamasis turtas gali būti vertinamas ir perleidžiant kitais atvejais. Pavyzdžiui, kai turtas yra dovanojamas arba paveldimas. Taip pat yra ir kitų įstatymuose numatytų atvejų, kai teismas ar kitos institucijos gali paprašyti įvertinti nekilnojamąjį turtą.

Kaip surasti vertintoją?

Nekilnojamojo turto vertinimas atliekamas visoje Lietuvoje. Vertintojų biurai veikia skirtinguose miestuose, tad nepriklausomai nuo to, kur gyvenate, tikrai turėsite iš ko rinktis. Vertintoją geriausiai rinktis ne pagal tai, kokias kainas jis siūlo, o pagal jo kompetenciją. Pavyzdžiui, jeigu Jums reikalingas specifinių pastatų vertinimas, įsitikinkite, kad vertintojų biuras turi tokios patirties ir valdo tokių pastatų duomenis. Nes pagal tai, kokius duomenis ir prie kokių bazių jis gali prieiti, priklauso ir jo galima apskaičiuoti turto vertė.

Visuomet rinkitės tik patikimus paslaugų teikėjus. Tai reiškia, kad tik tuos, kurie dirba sąžiningai ir oficialiai, sudaro sutartis, išrašo sąskaitas faktūras. Taip būsite tikri, kad dirbate su profesionalais ir nerizikuosite nusivilti.