Implantų dizainas

Pasaulyje sukurta daugybė įvairių dydžių ir formų implantų, kurie atitiktų dabartines chirurgines koncepcijas ir pagerintų pacientų gydymą. Nuolatiniai tyrimai atskleidė, kad subtilios implantų formos, ilgio ir pločio pokyčiai gali turėti įtakos gydymo sėkmės rodikliams.

Implantų ilgis ir skersmuo

 

Implanto ilgis ir skersmuo turi įtakos įtampos pasiskirstymui kaulo ir implanto sąsajoje, taip pat sėkmės rodikliams. Implanto ilgis yra matmuo nuo platformos iki implanto viršūnės ir svyruoja nuo 6 iki 20 milimetrų. Dažniausiai naudojamas ilgis yra nuo 8 iki 15 milimetrų.

Implantų odontologijos tyrimai parodė, kad ilgesni implantai garantuoja geresnius sėkmės rodiklius ir prognozes; ir kad trumpesni implantai turi statistiškai mažesnius sėkmės rodiklius dėl sumažėjusio stabilumo, o tai galima paaiškinti mažesniu kaulo kontaktu su implantu ir mažesniu implanto paviršiumi. Tačiau labai rezorbuojamų alveolinių kaulų sričių protezavimui pirmenybė teikiama trumpiems arba siauriems implantams.

Implanto skersmuo matuojamas nuo plačiausio sriegio taško iki priešingo implanto taško ir paprastai svyruoja nuo 3 iki 7 mm, nors siauresnio skersmens implantai gali būti naudojami mažose erdvėse.

Klinikiniams tikslams gydytojai parenka implanto skersmenį, atsižvelgdami į paciento kaulų masės kiekį ir kokybę, kad būtų užtikrintas optimalus stabilumas ir būtų užkirstas kelias pertekliniam instrumentavimui. Pavyzdžiui, platesni implantai leidžia sąveikauti su didesniu kaulo kiekiu.

Ivanoffas ir kt. iš tyrimų su gyvūnais padarė išvada, kad didesnio skersmens implantai yra stabilesni atliekant pašalinimo sukimo momento testus ir kad jie gali būti naudingesni klinikinėje praktikoje, nes yra didesnis kontakto plotas su kaulu. Be to, atliekant mechaninius modeliavimus buvo įrodyta, kad didesnio skersmens implantai gali atlaikyti didesnes vertikalias apkrovas.

Nustatyta, kad implanto skersmuo buvo daug svarbesnis streso išsklaidymui nei implanto ilgis, ypač kauluose, nors kitos grupės pranešė, kad implanto ilgis buvo svarbesnis kontroliuojant streso pasiskirstymą akytajame kaule.

Remiantis literatūra, kliniškai naudojami implantai, kurių ilgis svyruoja nuo 8 mm iki 12 mm.

 

 

Geometrija ir siūlės

 

Vienas iš pagrindinių projektavimo problemų yra implanto forma, nes geometrija turi įtakos kaulo ir implanto sąveikai, paviršiaus plotui, jėgų pasiskirstymui į kaulą ir implanto stabilumui, todėl komerciniai dantų implantai skirstomi į skirtingas grupes pagal formą. Pagrindiniai implantų tipai yra cilindriniai, kūginiai, laiptuoti, varžto formos ir tuščiaviduriai cilindriniai. Keletas tyrimų atskleidė, kad kūginiai implantų paviršiai arba paviršiai su geometriniais netolygumais sukelia didesnį įtempimą nei lygesnės formos, pvz., cilindro ar varžto formos. Dėl šios priežasties dažniausiai naudojami cilindriniai sraigtiniai implantai.

Siūlai įterpiami į implantus, siekiant pagerinti pradinį stabilumą, padidinti implanto paviršiaus plotą, palankiai paskirstyti įtampą, tuo pačiu sumažinant ekstremalių nepalankių įtempių kiekį kaulo ir implanto sąsajai.

Sriegio profilis apibūdinamas gyliu, žingsniu (sriegių skaičius ilgio vienete), šono kampu, viršutiniu kreivumo spinduliu ir tiesiąja dalimi sriegio apačioje.

Kokybiška dantų implantacija Vilniuje – SOS klinika.