LT EN

PRAĖJUSIO RENGINIO AKIMIRKOS

POPIETĖ SU V. LUKOČIUMI

Kovo 18 d. vyko renginių ciklo „Menai ir dvarai“ popietė –
nuotaikingas, įdomus susitikimas su dirigentu Vytautu Lukočiumi.

Kęstučio Vaitkaus nuotraukos

ŠVENTIŠKA KOVO 11-OJI MUZIEJUJE

Šeimoms skirtuose renginiuose Žemaičių dailės muziejuje Kovo 11-ąją lankytojų buvo kaip niekada gausu. Mažieji turėjo kuo užsiimti meno dirbtuvėlėse, edukacinių programų „Gandingos piliakalnio lobiai“ ir „Purpuro kelias“ patalpose. Šeimos buvo puiki proga nemokamai susipažinti su muziejaus ekspozicijomis. Vyko nuotaikingas grupės „The Ditties“ koncertas.
Muziejaus kolektyvas ir visi apsilankiusieji labai dėkoja UAB „Vičiūnų grupė“ už gausios produkcijos pristatymą ir degustavimą.

KNYGOS APIE K. BRUŽĄ SUTIKTUVĖS

Kovo 9 dieną, Žemaičių dailės muziejuje vyko Klaipėdos universiteto Humanitarinių ir ugdymo mokslų fakulteto dekano, profesoriaus dr. Rimanto Balsio sudarytos knygos Konstantinas Bružas „Apie tai, kas neturi išnykti: XIX a. pabaigos – XX a. 8 dešimtmečio etnografinė Žemaitijos apylinkių medžiaga“ sutiktuvės.
Renginyje dalyvavo leidinio sudarytojas prof. dr. R. Balsys bei prisiminimų apie K. Bružą autorė Genoveita Gricienė.

PURPURO KELIAS

Kovo 2 d. Žemaičių dailės muziejuje atidaryta Lietuvos jūrų muziejaus edukacinio pobūdžio paroda „Purpuro kelias“ iš jūrų moliuskų krauklių rinkinio.

LIETUVOS GIMTADIENIO ŠVENTĖ MUZIEJUJE

Vasario 16 d.
15 val. Žemaičių dailės muziejuje vyks Pirmosios Nepriklausomos Lietuvos laikotarpio Plungės miesto vėliavos ir Plungės krašto savanorių pagerbimas.

DOKUMENTINIO FILMO PRISTATYMAS

Vasario 15 d. Žemaičių dailės muziejuje vyko dokumentinio filmo „Broliai iš Alsėdžių valsčiaus“ pristatymas ir susitikimas su filmo kūrėjais: žurnaliste Daiva Grikšiene ir istoriku dr. Dangiru Mačiuliu.

ATIDARYTA TEKSTILĖS PARODA „NIMBAS“

Vasario 14 d. atidaryta menų magistrės, dailininkės-tekstilininkės, „Tekstilininkų ir dailininkų gildijos“ galerijos „Balta“ vadovės Jolantos Šmidtienės tekstilės paroda „NIMBAS“, skirta Lietuvos
valstybės atkūrimo šimtmečiui. Koncertavo Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos mokiniai.

Susitikimas su savanoriu
Lietuvos šimtmečiui paminėti Žemaitės memorialinis muziejus-Bukantės dvarelis vasario 14 d. kvietė į susitikimą su savanoriu, šauliu Antanu Petriku. Jo krūtinę puošia net devyni medaliai už nuopelnus Tėvynei. Prisiminęs liūdnus sausio 13-osios įvykius, savanoris kalbėjo ryžtingai. Tomis sunkiomis Lietuvai dienomis saugojo svarbiausius objektus – būtų net gyvybę atidavęs, bet priešams nepasidavęs. Paklaustas, ar šiandien taip pat ryžtingai stotų ginti Tėvynės, atsakė, kad net negalvoja kitaip. „Gyvename ypatingu laikotarpiu, – kalbėjo Antanas. – Mums didelė garbė dalyvauti tokioje šventėje, Lietuvos šimto metų gimtadienyje“. Muziejui Antanas padovanojo 1991-ųjų pirmųjų savanorių nuotrauką.

ŽIEMA IŠVARYTA!

Žemaitės memorialiniame muziejuje, Bukantės dvarelyje, šurmuliavo Užgavėnių „žydukai“. Būrys raganų, čigonų ir visokiausių persirengėlių sugužėjo į muziejų.
Lašininis, nujausdamas, kad baigiasi jo „karaliavimo“ dienos, kaip įmanydamas erzino Kanapinį, viliojo „žydukus“ žaidimais, krėtė išdaigas, linksmino kiek tik begalėjo.
Visi susirinkusieji vaišinosi Užgavėnių blynais, ragavo šiupinynės su kiaulės uodega. Taip pat buvo apdovanojami konkurse „Užgavėnių personažai“ dalyvavę moksleiviai.
Šventei einant į pabaigą, Lašininis nusprendė susikauti su Kanapiniu. Kova baigėsi Kanapinio pergale. Žiema išvaryta! O kad tikrai ji nebegrįžtų, sudeginta ir Morė, žiemos simbolis.


Juozo Pabrėžos monografijos pristatymas


Praėjusį penktadienį, vasario 2-ąją, Žemaičių dailės muziejuje svečiavosi Šiaulių universiteto docentas, humanitarinių mokslų daktaras Juozas Pabrėža, kuris pristatė savo monografiją „Žemaičių kalba ir rašyba“. Beje, šios knygos leidybą finansiškai parėmė ir Žemaičių kultūros draugijos Plungės skyrius „Gondinga“.
Ši monografija – pirmasis mokslo veikalas, išsamiai nagrinėjantis žemaičių kalbą, susisteminęs jos rašybą.
Šiame vakare žemaitiškomis dainomis susirinkusius pasveikino Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos folkloro ansamblis, vadovaujamas mokytojos Jūratės Zubienės.
Žemaičių dailės muziejaus inf.

Paroda, skirta valstybės šimtmečiui, atidaryta Tukume

Sausio 27 d. Tukumo muziejaus Dailės galerijoje „Durvis“ atidaryta paroda „Baltiškos kultūros ženklai mene“, parengta iš Žemaičių dailės muziejaus dailės rinkinių. Tai graži kultūrinė latvių iniciatyva, pasitinkant Baltijos šalių valstybės atkūrimo šimtmetį. Idėja Latvijai, Lietuvai ir Estijai apsikeisti parodomis tapo kūnu. Lietuva pirmoji pasitinka šį jubiliejų ir yra vyriausia iš trijų Baltijos sesių – valstybingumo istorija kuriama daugiau nei tūkstantį metų. Todėl garbė dalintis kultūrinėmis gėrybėmis atiteko pirmajai.


Susitikimas su istoriku V. Vaivada


Sausio 25 dieną Klaipėdos universiteto istorijos ir archeologijos katedros docentas, humanitarinių mokslų daktaras Vacys Vaivada pasakojo apie 2016 metais mėnesį trukusią piligriminę kelionę, kurios metu lankė senosios Žemaičių vyskupijos šventvietes. Nužingsniuota daugiau nei tūkstantis kilometrų, apeitos Dievo Motinos šventovės, lurdai, apreiškimo vietos nuo Klaipėdos iki Dubysos ir atgal. Keliauta per Kalvariją, Plungę, Telšius, Kaltinėnus, Kelmę, Šilalę, Viduklę, Tauragę, Kryžių kalną, Kuršėnus, Mažeikius... Unikalios kelionės idėja kilo po to, kai Marijos Taikos Karalienės bažnyčios klebonas Vilius Viktoravičius nusivežė į piligriminę kelionę – į Romą.